Sıra Gecelerinin Vazgeçilmez Lezzeti Çiğköfte!


Sıra Gecesi; 

Kış aylarında daha çok evlerde, yaz aylarında ise bahçe, avlu gibi açık alanlarda, her hafta başka bir arkadaşın evinde toplanmak üzerine gerçekleştirilen ses, saz ve söz üzerine sohbet yapılan aktüalite meclisidir. 

Bu kültürde yetişen insanlar, genç yaşından itibaren sıra gecesine katılarak, cemaatle oturup kalkmayı, gelenek ve göreneklerini, adâb-ı muâşeret kurallarını, cemaatte konuşmanın adabını, yeri geldiği zaman konuşmayı ve dinlemesini bilmeyi öğrenir. Bu yönüyle “sıra gecesi” bir halk mektebidir.

Yöreye ait türkülerin seslendirildiği, geleneksel folklor danslarının yapıldığı ve oyunların oynandığı bu gecenin değişmezi ise çiğköfte yoğurulup, yenmesidir.

Sıra gecelerinde iyi çiğköfte yoğurmak bir meziyettir. Sıra gecesine katılan her insan iyi çiğköfte yoğuramaz. Bu nedenle her sıra gecesi ekibinin en iyi çiğ köfte yoğuranı bellidir. Her toplantıda çiğköfteaynı kişi tarafından yoğurulur.

En iyi çiğ köfte yoğuran kişi öncelikle ellerini tertemiz yıkar. Önceden hazırlanan bulguru, isodu ve diğer malzemeleri karıştırarak çiğköfte yoğurma işlemine başlar. Çiğköftekıvamını aldığında sofra serme işlemi başlatılır. 

Çiğköfte sıkımlarının yanında yenecek olan, göbek salata, salatalık, domates, turp, nane, roka, kuzukulağı gibi sebzeler de sofraya dizilir. Ekmek ve ayranla birlikte lezzet dolu bir sofrada sıra gecesinin yemeği yenmiş olur.

İstanbul çiğköfte yeme alışkanlıkları bakımından, çiğköftenin anavatanı olan bölgelerden çok farklı bir metropolitandır.

İşte yaşadığımız bu dönemde özellikle İstanbul’da fastfood sektörüne dahil olan çiğköftemarkalarının pazara girmesi, çiğköfte bayilik sistemlerinin ortaya çıkması ve buralardan yapılan çiğ köfte sipariş kültürünün temeli, "taa" sıra gecelerine dayanmaktadır. Bu kültüre dahil olan çiğköfte, zamanla ve gelen talepler ile birlikte bir pazar yaratmış ve sektördeki yerini sağlamlaştırmıştır.