cig-koftenin-en-geleneksel-tarifi

Çiğ Köftenin En Geleneksel Tarifi

Çiğ köftenin vatanı Adıyaman olarak bilinse de coğrafya olarak Adıyaman bölgesinde olmasına karşın tarif binlerce yıllıktır. Türkiye’nin en geleneksel lezzetlerinden olan çiğ köfte hem acı severler hem de acısız çiğ köfte tercih edenler için basit bir yiyecek değildir.

Aynı zamanda bu lezzet bir kültürü de içinde barındırır. Saymakla bitmeye sağlık faydalarının dışında yapımında kullanılan malzemeler düşünüldüğünde aynı zamanda oldukça ulaşılabilir ve herkesin tüketebileceği bir lezzettir. Geçmişi 4.000 yıl öncesine dayanan bu lezzet, aynı geleneksel tariflerle Ziyafet Çiğköfte’de en eski tarifiyle sevenleri ile buluşuyor.

Ziyafet Çiğköfte Tarihi

Veysi Akıncı çiğ köfte tarihini anlatmaktadır. Ziyafet Çiğköfte de buna uygun olarak tarifini binlerce yıldır korumakta olan geleneklerden alır. Veysi Akıncı tarafından ; “Adıyaman yöresinde eski bir medeniyetin kralı olan Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i tek tanrıya inandığı için yakmaya karar verir.

Halkına verdiği emir ile krallıktaki bütün ağaç ve odun parçalarını büyük bir meydanda toplatır.  Evlerde yemek pişirmek için odun parçası kalmamıştır ve ateş yakılmasını yasaklamıştır. Hz. İbrahimi yakmak için meydana toplanan ağaç ve odun parçaları yakılacak tek ateştir. Halk kralın emriyle günlerce tahta parçalarını meydanda toplamıştır.

Dağda avlandığı için bu emirden habersiz olan bir avcı, avladığı geyiği evine getirerek eşinden pişirmesini ister. Eş kralın ateş yakma yasağını anlatır. Avcı da çaresiz emre itaat eder. Avcı geyiğin sağ arka butunu ayırır, ince ince taşla döverek ezer. Bulgur, biber ve tuz katarak, ezdiği et ile bunları iyice yoğurur. Çiğ köftenin ilk kez bu avcı ve ailesi tarafından yapıldığı rivayet edilir.” Demiştir. Çiğ köftenin oldukça sağlıklı olduğunun da altını çizen Akıncı,

“Çiğ köfte son derece sağlıklı bir yiyecektir. Ham maddesi bulgur olan bir yiyeceğin sağlıksız olma gibi bir ihtimali yoktur. Çiğ köfte bulgurun tüm faydalarını içinde barındırır. Nitekim acının insan vücuduna faydası aşikar. Bizim ürünlerimizi doyurucu özelliği nedeniyle sporcular, diyet programı uygulayanlar ve hatta çeşitli rahatsızlıkları bulunanlar da gönül rahatlığıyla tüketiyor.’’ Demektedir.